_____________

 

_____________

 
ספר "סוגיות במשפט האזרחי" במהדורה דיגיטלית 600 ש"ח
לרכישה לחץ כאן
_____________
 
 
מאמרים / סוגיות בודדות מתוך ספר "סוגיות במשפט האזרחי" במהדורה דיגיטלית - 80 ש"ח למאמר
לרכישה לחץ
כאן

 
_____________
 

דף הבית >> ערעור וביטול פס"ד


ביטול הסכם שקיבל תוקף פסק דין

הסכם שנחתם וקיבל תוקף משפטי הרי הוא כפסק דין, ההסכמים אלו יהיו בדרך כלל בהליך גירושין - "הסכם ממון", או בכל סכסוך ממוני - "הסכם פשרה". במאמר זה נברר מתי ניתן לבטל הסכמים מסוג זה.

משפט חוזר באזרחי

קיבלתם פסק דין חלוט (עבר הזמן לערעור), בפלילי ניתן לבקש משפט חוזר, השאלה האם אפשר לבקש מבית משפט לערוך משפט חוזר גם בתחום האזרחי ואם כן באלו תנאים?

ערעור על מימצאים עובדתיים

הלכה פסוקה היא שדרגת הערעור, בדרך כלל, אינה מתערבת בממצאים העובדתיים הנקבעים על-ידי הדרגה הראשונה. למרות זאת עדיין קיימים מקרים חריגים בהם נוטה ערכאת הערעור להתערב אף בממצאים העובדתיים של ערכאה קמא.

התנאים לדיון נוסף

דיון נוסף הינו הליך נדיר ומיוחד המתקיים כאשר בפסק הדין נקבעה הלכה חדשה העומדת בסתירה להלכה קודמת של ביהמ"ש העליון או שהיא מעוררת חשיבות, קושי או חידוש. במאמר זה נתמקד בתנאים המצדיקים דיון נוסף

התערבות ערכאת הערעור בעדויות

התרשמות בית המשפט מן העדויות, הייתה מאז ומעולם אחד מ'כלי העבודה' המובהקים של ערכאה קמא. בכך למעשה מהווים יתרונותיה של ערכאה קמא על ערכאת הערעור, יתרונות אלו מונעים את האפשרות לערער, למעט חריגים.

ערעור על פסק דין שניתן בפשרה

העילות להתערבות בפסק דין שניתן על דרך הפשרה מצומצמות יותר מאשר במקרה של ערעור רגיל ובית המשפט יטה להתערב בפסק דין של פשרה אך ורק במקרים בולטים וקיצוניים, במאמר זה נפרט מהם המקרים.

עיכוב ביצוע פסק דין

ההלכה קובעת כי בית המשפט יורה על עיכוב ביצוע פסק דין אם הראה המבקש כי קיימים סיכויים טובים לכאורה להצליח בערעור, וכי יהא זה מן הנמנע או קשה מאד להשיב את המצב לקדמותו, אם יזכה המבקש בערעור
לייבסיטי - בניית אתרים