_____________

 

_____________


מלאו את פרטיכם
ונחזור אליכם בהקדם_____________

 

_____________

 
שתף
FacebookTwitter

_____________

 

_____________

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


_____________

 
ספר "סוגיות במשפט האזרחי" במהדורה דיגיטלית רק 600 ש"ח
לרכישה לחץ כאן
_____________
 
רכישת מאמרים / סוגיות בודדות מתוך ספר "סוגיות במשפט האזרחי", במהדורה דיגיטלית רק 80 ש"ח למאמר.

לרכישה לחץ כאן
_____________
 

דף הבית >> אזרחי מסחרי >> דיני ראיות


 

כלל המוציא מחברו עליו הראיה

הכלל הראייתי הבסיסי הרווח במשפט הוא כי נטל ההוכחה רובץ על התובע, בבחינת הכלל "המוציא מחברו עליו הראיה". על פיו, יזכה התובע בתביעתו אם ירים את נטל הוכחתה בשיעור העולה על 50%. שאז, יעבור הנטל לנתבע

החריגים לכלל המוציא מחברו עליו הראיה

לכלל המוציא מחברו עליו הראיה, קיימים חריגים בהם הכלל האמור אינו הוגן ואינו משקף את הצדק, לשם כך בהם נטל הראיה יעבור לנתבע, במאמר זה נפרט את החריגים לכלל.

בחינת מהימנות עד

הערכאה השומעת את הראיות פועלת על-פי הקווים המנחים שהותוו בפקודת הראיות, אשר לפיו ערכה של עדות שבעל-פה ומהימנותם של עדים הם עניין של בית המשפט להחליט בו, במאמר זה נסביר מהם הכלים העומדים לרשות בימ"ש.

הימנעות מהבאת עד או ראיה במשפט

הלכה מושרשת היא כי אי הבאתו של עד רלבנטי יוצרת הנחה כי אילו הושמע העד היה בכך כדי לתמוך בגרסת היריב וכי הסיבה לאי הבאתו הינה החשש של בעל הדין מעדותו ומחשיפתו לחקירה שכנגד.

הכרעה בין עדויות סותרות

במאמר ננסה להציג את המבחנים העומדים בפני בית המשפט בבואו להכריע בין עדויות סותרות, ובבואו לגילוי חקר האמת ולגילוי העובדות המדויקות שעל פיהם יבסס הוא את פסק דינו.

הכרעה בין חוות דעת סותרות

הקושי בהכרעה בין עדויות סותרות מתעצם במקום שבו נשמעים שתי גרסאות של עדים מומחים בלבד, ללא עדויות נוספות על מה שאירע, במאמר זה, ננסה להציג את המבחנים העומדים בפני בית המשפט בבואו להכריע בין חוות דעת
לייבסיטי - בניית אתרים