טל: 03-6963502 פקס: 03-6966151
במקרים דחופים: 054-2237766


רח' מנחם בגין 48 (בית אמות ביטוח, קומה 12) תל אביב
אימייל: viph120@gmail.com

_____________

 

_____________


מלאו את פרטיכם
ונחזור אליכם בהקדם_____________

 

_____________

 
שתף
FacebookTwitter

_____________

 

_____________

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


_____________

 
דף הבית >> כללי >> מלשינון מס הכנסה (קו הצדק: 5352*) >> מדוע רשות המיסים מחפשת דווקא 'סלבריטאים'?

משרד עו"ד - מיכאל חוואי

 

מדוע רשות המיסים מחפשת דווקא 'סלבריטאים'?

מבוא

מסירת מידע לרשויות המדינה בכלל ולרשויות המס בפרט נתפסת בעיני רבים כ'מלשינות', כפי שרבים מכנים את 'קו הצדק' בו ניתן למסור מידע על מעלימי מס 'מלשינון'. יחד עם זאת, חשוב לדעת, כי מטרת ה'מלשינון' היא להביא לחלוקה שווה של נטל המס בין האזרחים, והוא מהווה למעשה אחד הכלים החשובים המאפשרים להשיג מטרה זו ללא הוצאות מיותרות של העסקת פקידי מס שיבצעו מעקבים אחר מעלימי מס.
 

מדוע רשות המיסים מחפשת דווקא 'סלבריטאים'?

לרשות המיסים קיימת קשת רחבה של כלים, חלקם נועדו בדיעבד לתפוס את מעלימי המס וחלקם נועדו עוד לכתחילה להרתיע מלהעלים מס. אחד הכלים המשמשים את רשות המיסים כגורם מונע להעלמת מס, הוא יצירת אפקט הרתעתי בציבור, אפקט ההרתעה משמש כאמצעי חשוב בשיקולי רשות המיסים להעשרת הקופה הציבורית, כשאזרח מתוודע על עבודתה האינטנסיבית של רשות המיסים שוקל הוא פעמיים האם להעלים מס.

אפקט ההרתעה מושג באמצעות דרכים שונות, החל מפרסום ידיעה בדבר הכפלתו ושילושו של מצבת כוח האדם האמון על גילויים של מעלימי המס, וכלה בתפיסתם של ידוענים ומפורסמים שונים, תפיסה שמטבע הדברים מככבת בכותרות העיתונות והטלוויזיה ויוצרת אפקט הרתעתי גדול.

לכן, יש הטוענים, כי לא במקרה עדים אנו בשנים האחרונות לכיכובם של סלבריטאים במדורי הפלילים בתחום העלמות המס, כיוון שתפיסתם מטבע הדברים יוצרת הד תקשורתי גדול, הד היוצר אפקט הרתעתי חשוב. האפקט ההרתעתי שנוצר בליבו של כל אזרח כתוצאה מכותרות אלו, כוחו גדול לאין ערוך מתפיסתו של בעל מכולת שכונתי.

 

סיכום  

יש הרואים ב'הלשנה' לרשות המיסים תופעה פסולה של 'ולמלשינים אל תהי תקווה', תופעה בה אנשים מחפשים להתעשר דרך מפלתו של האחר והעמדתו לדין, ומנגד יש הרואים ב'הלשנה' תופעה מבורכת של 'צדק צדק תרדוף', לדבריהם זו זכות מהמעלה הראשונה, הן בהעשרת הקופה הציבורית, והן בחלוקה שווה של נטל המס בין האזרחים, כיוון שמניעת העלמת מס מעשירה את הקופה הציבורית ובאופן עקיף מורידה את נטל המס על כלל האזרחים.

לדבריהם, במקום להתלונן נגד כל אותם שרים וחברי ממשלה שהעלו לאחרונה את המיסים, ראוי לבוא בתלונות נגד כל אותם מעלימי המס למיניהם, אלו הם שהעלו למעשה באופן עקיף את נטל המס על כלל אזרחי ישראל. לדבריהם, המעשה האפקטיבי ביותר הוא הלשנה לרשות המיסים.

 
 
נכתב ע"י עו"ד מיכאל חוואי
 

כתובתנו:

מגדל קרדן, דרך מנחם בגין 48
בית אמות ביטוח, קומה 12, תל אביב


טל: 03-6963502

במקרים דחופים: 054-2237766 


פקס: 03-6966151

 

דואר אלקטרוני:

viph120@gmail.com

לייבסיטי - בניית אתרים